20.1.07

HRANT DİNK'İN ARDINDAN


Agos gazetesi Genel Yayın Müdürü Dink, gazetesinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatı kaybettirildi.

Hrant Dink adını nerde duysam, yanına en az bir de “ermeni” kelimesi takılırdı.
Bu kelimede, bir takıntının takısı olarak, “din” ya da “uyruk” farklılığının ve sözün içeriğini yorumlatMAma rüşvetinin peşinatı olarak sunulma gayreti yüklü.... Hrant Dink’in “sıcak” mesajlarında ne demek istediğinin üzerine atılmış toprak kütlesi yükümlülüğü ve oksijen almaz bir örtü!...
Çok çekti bu toplum, farklı düşünenlerin (özellikle solcuların) düşündüklerini anlamak yerine, üzerini örtmek budalalığının, milliyetçilik olarak yutturulmasından.
Muhalefet mekanizmasının bir boy aynası olarak bilinmediği toplumlar çapaklı gözlerle uygarlık arenasında kimsenin gözlerine bakarak kendini anlatamaz. Kendi halkına bile; ama yutturmak kolay!
Kafasının üstünde çekiç sallanan insanların asıl diyecekleri yerine, çekiç darbesi psikolojisinin gölgesi düşer.
“Tarihimizde soy kırım yok” demekle, günümüzde SOY KIRMAK çelişkisi ancak avanaklığın kol gezdiği yerlerde farkedilmez. “Bir ermeni öldürdüm” diye nara atarak yürüyen katilin gururu da bu olsa gerek!

Orhan Pamuk’a da bu gazabın sancıları bu günlerde yaşatılırken, rüzgara karşı işemenin hangi milliyet ve dine yararı olacağı, içinde bulunduğumuz atmosferden belli olmuyor mu?
Dört yanıyla düşman olan, dünyanın diğer ucunda dost bulan kaç ülke bulunur dünyada bizden başka?
Düşman bildiğimiz ülkelerin her birinin komşularıyla ilişkilerine baktığımızda, hiç birinin bize benzemediğini görmekteyiz bu anlamda.
Kaldı ki, Ermenilerin din farkı dışında, bizim özgün yaşantımıza benzemeyen yanları yok.

Nefretten tarih yapan uluslar nesillerine ancak silah depoları devrederler; insanlık, dostluk ve sınır ticareti zenginliği değil.
z.örer

6 yorum:

Neverland dedi ki...

Aksamdan beridir bunaldim walla.Adami `kahraman` ilan ettiler.Olmelimiydi bu sekilde hayir tabiki olmemeliydi ama gerek tvd a gerekse basindaki halkimiza yonelik bu eletirilerden kusucam artik,Tek suclusu bu halk mi?
Daha kimlerin yaptirmis oldugunu bile bilmiyoruz.
Yine bir panik havasinda eyvah nolcak mahfolduk biz, bu lekeyi nasil temizleriz, dis basin ne diyor?Yeter Allahaskina bu komplex yaww, kime karsi neye karsi bu lekeyi temizleyecekmisiz?
Biz alnimizin akiyla senelerdir ulkemizdeki etnik gruplarla dostca, kardesce yasamimisiz, simdi kim ,neyi anlatamamakdan ve hangi lekeden bahsediyor?

gaykedi dedi ki...

"Gözlerin rengi, biçimi ne kadar farklı olursa olsun gözyaşlarının rengi aynıdır"....Afrika Atasözü

"Genetik bağlamında bilimsel olarak kanıtlanmış herhangi bir insan ırkı yoktur ama ırkçılık ve ırkçılar vardır. Saf bir Fransız, İngiliz, İtalyan, Alman, İspanyol, Bulgar, Rus, Yahudi ırkı olmadığı gibi 24 ayar bir Türk ırkı da yoktur. Ama bunların ırkçıları vardır!"...Özdemir İnce

Ermeni de olsak Türk' te, Yunan' da, zenci de, beyaz da "Gözyaşlarımız Aynı Renk".... insanlık olarak insan yiyen ırkçı yamyamlara bir kurban daha verdik...ne kadar üzüldügümü anlatmam zor..dün gozyaslarimi tutamadim ve bir Türk olarak ülkemin ırkçılarından bir kez daha utandim....Nur içinde yat sevgili Hrant....

Ece dedi ki...

Tüm kalbimle lanetliyorum..

metin-thePoor dedi ki...

Bu, "sahip"lerimizin bize, demokrasi ve özgürlük özlemimize karşı ustalıkla gerçekleştirdikleri bir gözdağı, bir tehdittir. Bu ülkede tarihin akışı gitgide hızlanmaktadır. Hrant Dink, bayraklaşacak, özgürlük ve demokrasi taleplerimizin içinden anka kuşu gibi yeniden dirilecektir.

kaneze dedi ki...

cenaze şunu diyordu, biz iç savaşa girmeyeceğiz.

trabzonda ayak seslerini duyuyorduk.
hep örtbas ettiler.

meczuptu, işsizdi, yaşı gençti diye mazaretlerle geçti seneler..

yazık kurban verdik.

gaykedi dedi ki...

ermeni kelimesini kufur olarak kullananlar simdi de cenazede ki "Hepimiz Ermeniyiz" sloganina bozulmuslar hic sasirtici degil bu ama cok uzucu :(