22.4.09

23 Nisan


http://elestirelmedyagunlugu.blogspot.com/

Bütün duyarlı blog yazarlarını
bu 23 Nisan’ı kirli savaşda öldürülen,
işkence gören,
yargılanan çocuklara armağan etmeye çağırıyorum…
diyor.

Bu çağrıya katılarak,
2 yıl önce yazdığım yorumu biraz da genişleterek tekrarlıyorum:

Bu gün 23 Nisan, çocuklara verilen değerin bayramı.
Dünyada tek çocuk bayramı ama, çocuk haklarını sağlamada kim bilir sondan kaçıncı sıralardayız! Birleşmiş Milletlerin kabul ettiği 54 maddelik Çocuk Hakları(
*) Beyannamesi

Madde 1-Bu Sözleşme uyarınca çocuğa uygulanabilecek olan kanuna göre daha erken yaşta reşit olma durumu hariç, onsekiz yaşına kadar her insan çocuk sayılır.

18 yaşına kadar çocuk sayılan bir tanım ne emeğinin sömürülmesi, ne de evlenme yaşı olarak ne kadar değer kazandığı, günümüzde süren ve sürünen davalardan anlaşılıyor!

Çocukken "neşe doluyor da insan", ergenliğe ilk adımı attığımızda, hayal dünyasının ve yaşam gereklerini sağlama kaygısının sonsuzluğunda yitip gidiyoruz!
Boğaz tokluğuna bir ömür sürdürebilmeye bağışıklık monte etmek mi çocuğa verilen değer? Yetiştirme yurtları, intenet kafelerin sapık köşeleri ve sokak kodesleri gibi toplama kamplarında uğursuz, bilinçisiz, insan hakları kavramını ufkuna sığdıramayan sözde bir kısım paracılar ve eğiticiler mi bilecek bu hakları?

Kırsallarda 5 yaşındayken üretime katılmaya başladığı halde, ömrü aynı düzlemde boğaz tokluğundan öteye geçemeyen politikzedelere, "yarının askerleri" olarak bakmak ne büyük ihanet!
Cumhuriyetin ancak 10. yılında "bayram" diye kutlanmayı hak edebilen 23 NİSAN sevincinin, daha sonraları sadece hayal kurmak yılgınlığına dönüşmesi ne acı!!!

Yine de umut bayramınız kutlu olsun.

*Çocuk hakları, kanunen veya ahlakî olarak dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu, eğitim, sağlık, barınma; fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel kavramdır.

6 yorum:

Elestirel Gunluk dedi ki...

Sagol Zihni hocam.

zeynep dedi ki...

Zihni Bey,

Konu çocuklar olunca duygular katlanarak çoğalıyor. Öfke, isyan, utanç...

zihni dedi ki...

BUndan da anlaşılıyor ki, 23 nisan her çocuğun bayramı değil.

zihni dedi ki...

Zeynep Hanım,
konuğumuz olmakla onurlandırdınız efendim:)
Yetkili ve bu ülkenin gaspçı egemenlerinden beklerdim ki, (gasp ve iki yüzlülüklerini nispeten örter umuduyla)
23 nisanda hapishanelerde yatan bütün çocuklara af ilan edilmeliydi.....
Bu da benim naçizane fantazim işte...

zeynep dedi ki...

Zihni Bey,

Af şöyle dursun. Stadyumalara toplayıp soğukta titreterek rap rap yürütmelerinden, saatlerce bayıltana kadar ayakta hazırol vaziyetinde bekletmelerine bile razıydık. Ama öldürmek! Bu çok fazla, çok!!!

Bayram adı altında zorladıkları bir çeşit işkence günleri bunlar. Uğur-suz günler...

zihni dedi ki...

Zeynep Hanım,

23 nisanda Meclisete sanal başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı yaptırdıkları çocuklara verilen rollerde vıcık vıcık senaryo kokuyordu. "Çocuktan al haberi" özdeyişi burada, "çocuğa kaydedilen haber" görüntüsü, çocuklara karşı ne kadar yüzsüz olduklarının da bir işareti gibiydi.

not:yukarıdaki "fantazi" sözcüğü fantEzi" olacaktı, düzeltiyorum.