1.5.09

1 Mayıs Bayram olmuş

“Sürekli biriktirme tutkusu, haklarının ve gücünün farkında olmayanların emeğini ve özgürlüğünü yiyerek beslenir ”

1 Mayıs’ın emekçi bayramı olarak yasalaşması, “farkındalığı” sağlayacaksa, sosyalist bir partinin ilk seçimlerde tek başına iktidar olacağını düşünürüm. Çünkü, sayı buna yeter.

1 Mayıs’ı bayram olarak yasalaştıranların benim gibi düşünmeyecekleri kesin; yoksa “bindiği dalı kesmek” olur ki, onlar, emekçilerin büyük çoğunluğu kadar saf olamazlar...

1 Mayıs’ın emekçi bayramı olarak yasalaşması, “farkındalığı” sağlaMayacaksa, ki büyük olasılıkla öyle olacak.
Emekçi öncüler hep “öcü” olarak algılanmaya devam edecek. Bütün 1 Mayıslarda -açlık sınırının altında yaşam sürdükleri halde- pikniklerde mutluluk numaraları yapanlar daha sevimli sayılacak!.
1 Mayısların anlam ve önemini ıskalamayan aydınların kafasına vurmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyecekler.
1 Mayısların eski klasik gösteri biçimi olan lastik yakma ve kırıp-dökme gibi içi boş eylemleri terk etmeleri, sadece bilgilendirme ve uyuyan devi uyandırma programlarına öncelik verilemeleri zamanı çoktan gelmiştir.
Sendikaların, bilim ve sanat dünyasında "beyin" desteğine sahip olduklarını biliyoruz. Öyleyse bütçelerinin önemli bir kısmını bilgilendirme-bilinçlendirme yolunda harcayabilirler mi?
Hayal kuruyorum işte.. işverenlerin güdümüyle seçilen öncülerden(!) çok şey istemek hayali, ütopyası....

4 yorum:

Ebru dedi ki...

Güzel bir hayal tabi Zihni abi:) Genel Merkez binalarına, misafirhanelerine ve konforuna harcayacakları emek ve zamanı başka yönde kullanmayı istemekde hayal mi?

zihni dedi ki...

Hayal değilse de "olmayacak duaya amin" demek olur ki, aynı kapıya çıkar değil mi Sevgili Ebru?

İyi misin bu aralar?

Ebru dedi ki...

Değildim ama artık iyiyim. Malum rahatsızlığım ve İda'nın da üzerine rahatsızlanması ile bir süredir yoktum.Ama döndüm aranıza.Şimdi iyiyiz:)

zihni dedi ki...

Rastlantı mı yoksa,
iyi olmanızla 1 mayıs bayramının denk düşmesi:) Öyleyse eğer, bu bayram kutsal bayramlara rakip olabilir:) HAni baharın koltuğunda fırsatı ganimete döndürüp de kutsallığını, dertlere şifa olduğunu ilan edebiliriz değil mi?
Geçmiş olsun diyeyim (zaten geçmiş de).