6.5.12

Deniz Gezmiş 65 yaşında

idama giderken istediği iki şey:bir bardak çay ve
Rodrigo Concierto de Aranjuez Adagio

"Öldürdünüz de elinize ne geçti?" demeyeceğim, belli ki elinize bu vatanın kaymağı ile bu kaymağı üreten, aşağıladığınız işçi-köylü-gecekondu işsizleri sınıfı geçti.   Bir de demokrasinize dolgu malzemesi yaptığınız ahmaklar ordusu...
kıçınız bu yüzden kına renginde hep lağım kokuyor ya!

Burdan bakınca, vahşi yaşam  beslenme zinciri kanununa "riayet" etmenize karşılık, Nazım Hikmet'in ve yoldaşlarının Vatan Haini olması kadar onurlu ne olabilir?
 
* * *

Baba,

Mektup elinize geçmiş olduğu zaman, aranızdan ayrılmış bulunuyorum. Ben, ne kadar üzülmeyin desem, yine de üzüleceğinizi biliyorum. Fakat, bu durumu metanetle karşılamanı istiyorum. İnsanlar doğar, büyür, yaşar ve ölürler… Önemli olan çok yaşamak değil, yaşadığı süre içinde, fazla şeyler yapabilmektir.

Bu nedenle ben, erken gitmeyi normal karşılıyorum. Ve kaldı ki, benden önce giden arkadaşlarım, hiçbir zaman ölüm karşısında tereddüt etmemişlerdir. Benim de etmeyeceğimden şüphen olmasın.

Oğlun, ölüm karşısında aciz ve çaresiz kalmış değildir.

Bu yola bilerek girdi. Sonunda da bu olacağını biliyordu.

Seninle düşüncelerimiz ayrı ama, beni anlayacağını tahmin ediyorum. Sadece senin değil, (…) anlayacağını inanıyorum.

Cenaze için, avukatlarıma gerekli talimatı verdim. Ayrıca savcıya da bildireceğim. Ankara´da 1969´da ölen arkadaşım Taylan Özgür´ün yanına gömülmek istiyorum. Onun için cenazemi İstanbul´a götürmeye kalkma.

Annemi teselli etmek sana düşüyor. Kitaplarımı küçük kardeşime bırakıyorum. Kendisine özellikle tembih et. Onun bilim adamı olmasını istiyorum. Bilimle uğraşsın ve unutmasın ki, bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir.

Son anda, yaptıklarımdan en ufak bir pişmanlık duymadığımı belirtir seni, annemi ve kardeşimi devrimciliğimin olanca ateşiyle kucaklarım…

Oğlun Deniz Gezmiş
6 Mayıs 1972, Merkez Cezaevi


"Ben Amerikan emperyalizmine, Sovyet revizyonizmine, Romen soytarılığına, Bulgar dalkavukluğuna karşı bir Türk devrimcisiyim."/D.Gezmiş

8 yorum:

ali zafer sapci dedi ki...

Bu sene daha çok anma etkinliği var.Umutlandırıyor değil mi!

Gülsen dedi ki...

"Yılana (Ergenekon) düşen Deniz'e sarılır, oldu; bugünleri de gördük" demiş Sayın URAS; aynı görüşteyim.

derbay dedi ki...

Devrim sözcüğünün altını dolduranların geride bıraktığı mirasın, sahip çıktıkları değerlerin gün geçtikçe daha iyi anlaşıldığını düşünüyorum.

Gerçi antikapitast devrimci müslümanlar gibi sosyal mecra bileşenleri, mersine gidenlerin aksine 'tersine' bir hareket icat ettiler. Ama olsun diyorum, böyle böyle gelecek nesiller devrimin aç karnına alınmayacak aşırı bir doz olduğunu anlayacak ve evvela karınlarını sosyalizmle doyuracaklar.

zihni dedi ki...

evet alizafer,
zorlama iyi görüntülerin de güneş doğana kadar ömrü var. umut artıyor.

Fransa cumhurbaşkanı da iyi mesajlar veriyor, rüzgar biraz daha serin olacağa benziyor.

zihni dedi ki...

"Yılana düşen Deniz'e sarılır"

çok güzel espri tespit etmişsiniz Gülsen hocam.
alizaferin dediği gibi Deniz'e sarılmak moda olmasın da gerçekliğin doğası olsun.

zihni dedi ki...

derbay, daha iyi anlaşılması karşısındaki o acımasız engelciler, başka şeylerle meşgul olduklarındandır bence.
anlaşılmanın koşulları da eşit olsa, çok şey değşecek gibi görünüyor.

"antikapitast devrimci müslümanlar" biraz balon gibi geliyor bana. hiç yoktan iyidir diyelim yine de:)

Adsız dedi ki...

fransız seçimlerinde netice çok güzel sırada hazirandaki parlemento seçimleri var bazı haketmeyen kimselerin denizleri kendilerine korunak yaptığı doğru lakin referansımız yetmez ama evetçi sözde sol grubun en ateşli savunucusu ufuk uras mı olacak vicdanlarınız bu soruya gerekli cevebı verecektir

zihni dedi ki...

sevgili Kubilay yoldaş,
Hoş geldin, bir siyasal bilimci (öğrenci) olarak renk kattın mekanımıza:)

sol gurubun tamamına yakını ateşli savunucu da, ben şahsen, herhangibir konuda bizden farklı düşünen bir başka Ufuk Urasları yabana atmayı dğru bulmam. Hani bir söz var ya, ağaca bakarken ormanı görmezden gelmeyelim.
Fransadaki seçim belki, küçük de olsa birşeyleri daha net düşünmemize kıvılcım çakar mı, onu da zaman gösterecek.