10.7.13

"Allah yalanı sevmez!"


 • Başbakanın çelişkileri-youtobe


 • "atma recep din kardeşiyiz"
  Recep, mizah kültürümüzde hep “atan” olarak bilinir. Atmaktaki gizli eylemin “palavra” olduğu belli.

  “Recep, din ve palavra” sözcüklerinden türetilen “atma recep din kardeşiyiz” deyiminin kökeni tarihte hangi recep için söylendiyse, sanki başbakanımıza da cuk oturdu.

  Recep Bey milli görüşçüyken, O’nun (karizmatik ve istikrarlı) radikal-protest bir yanı vardı. Vardı ya da bize öyle yansımıştı. Burada yazdığım gibi protest tavır cesaretini daha çok kendi özündeki haklılıktan alır. Çoğu zaman "yavuz hırsızlar ev sahibini bastırdığında" protest saflık yerini çaçaronluğa bırakabilir.

   Ancak, o malum "%50'nin Başbakanı" bir, bilemedin birkaç gecede milli görüş militanlığından liberal ideolojinin yürütme makamına sıçrayınca, “Recep”liğinin tüm hünerleri coşmaya başladı. Atmalar karizmayı çiziyor da, malum %50 hiç tınmıyor! İcraatları klasik ama, tavırları radikal kalmaya devam ediyor yeni kariyerinde. Sanırsınız ki karşısındakiler hükümet, kendisi mağdur ve masum bir muhalefet.
   İşte burada sırıtıyor söylenen ile anlaşılmayan arasındaki farkın çelişkisi.

  Allah yalanı sevmez.
  Ben asla yalanı sevmem.
  Demek oluyor ki, yalanı bir Allah sevmez bir de ben.
  İşin içine "oydaşmak" güdüsü girince, yalanı sadece "Ötekiler" (%50'nin karşı dilimi) sever(!)

  Diyelim ki ATV kanalında evlenme programına katıldınız, kriterlerinizin en başında "ben yalanı asla sevmem" diye önceden koymanız gerekir. Ben sevmem ama diğerleri sever./devam edecek

  2 yorum:

  ali zafer sapci dedi ki...

  Her şey o kadar açık ki!
  Kocaman teşekkürler.

  Zihni Örer dedi ki...

  O kadar açık bir durumu kendinin de fark etmeyeceğini düşünmüyorum da, kendi taraftarlarını aptal yerine koyuyor. Bizim orda aynı hatayı bilerk ve tasarlayarak tekrar edene ve tekrardan utanmayana "arsız" derler!
  Teşekkür bizden sevgili dost:)