10.11.13

kızlı-erkekli ve insanca

video
kızlı-erkekli ve insanca 

Hayatından memnun musun?
Bu soruyu herkes yanındakine sorsa, bir şeylerin değişebileceğinden umutsuzluktan, daha iyi olmaya kendini layık görmemekten ve Allah'a şükürcülükten dolayı, gerçek cevabın alınamayacağı kesin.
Bu sorunun cevabının doğru verilebilmesi için, "yaşam kalitesi standartları" hakkında fikir ve talep sahibi olmak gerekir.
 İstatistiklere göre on yılda bir kitap okuyan bir toplumdan bunu beklemek çok zor! Kitap okumayı geçelim, nüfusumuzun üniversite eğitim istatistiğinde sayı, kalite ve içerik bakımından ele alınır bir durum oldukça az! Okullar toplum için bilgi-bilim üretmek yaymak yerine, kapitalizmi besleyen bilgi ve itaat içerikleriyle dolu. Ulusal servetin büyük  bölümü savaş, profesyonel spor  ve din sanayine kaydırılırken, insanların çoğunun hayata bir şekilde tutunabilme savaşı neden birinici lig politika konusu olmaz?
Hükümetler vasat olan "çok" ile değil, farkındalığı gelişmiş olan "az" ile savaş halinde!
Toplumu böyle parsellemek, yaşam kalitesini önemsemeyenler için orgazm kıvamında zevk olmalı.
   Cahillik okşandıça büyürken, öğrenci-aydın sevmezlikten "sosyal hayat" olur mu!
* * *
Bir tavrın yaslandığı değer sorgulanmadan, ne demek istendiği anlaşılamaz. Madem ki inançlı bir toplumuz, davranışlarımızı belirleyen temel öğretilerin kaynağını neden yoğun medya önünde açıklamayalım? Örneğin, Nebe 31-34, Nisa 34..vslerden başlamadan, "kızlı-erkekli öğrenci yurtları" ve "türban özgürlüğüne" sıra gelmemeli. 
 Liberal demokrasilerde, "bir kişinin özgürlüğü, ancak bir başkasının özgürlüğünün (rahatının) başladığı yerde biter". "ekonomide liberal, sosyal hayatta tutucu olunmaz".
  Hiç kimsenin namusu, (yaşam biçimini onaylanmadığı için oy verilmeyen)  bir başbakan ya da herhangibirine emanet edilecek kadar boşlukta değildir. 
Devletin bu konudaki görevi, kişilerin yaşam alanlarındaki çevre güvenliğini almak ve yaşamı kolaylaştırmak için alt yapı kurmakla sınırlıdır.
 Öyle bir savaş ki, kiminin makamı ve serveti özel mülkiyetidir dokundurmaz, kiminin de onuru ve özgürlüğü özel mülkiyetidir, o da dokundurmaz. Birincisinin kökeni şaibeliyken, ikincinin pazar değeri yok.

2 yorum:

Teknoloji Dedikoduları dedi ki...

Tespit ve yorumlar için, tebrikler.

Zihni Örer dedi ki...

Teşekkürler:)