29.7.19

Çarıklı Aşıklar'ı anlamak asalet kuruntusunu sorgulamaktır

 • Çarıklı Aşıklar
  21 Temmuz, 21:55


  Zehni Örer’in yeni romani “ Carıklı Aşıklar” bir cümle ile ifade edilse ne yazabilirim diye düşündüm, o da şu olabilir;
   “ötekileştirilenlerin içinde geçen bir aşk romanı” ama o da yetmiyor.. çünkü klasik bir aşk romanı degil, toplumsal degerlerin “sınır ötesinde” buluşulan bir zemindeki arayış aşkı...
  Romandan bir alıntı:
  “Hayatımın en garip en dip anlarını yaşıyordum. Bir tutuklunun sorgusuz sualsiz, yıllarca hapiste tutulacağı üzerine çok şeyler duymuştum. Bir gün uyuşturucu pazarlamakla tutuklanacağım aklımın ucundan geçmezdi. Oysa sigara dahi içmiyordum. Babamın bana taktığı bütün kötü bilinen kavramlarla yüzleşmiştim. Evet, o haklı çıkmıştı. En son bir cingene kızına tutulduğumu duysa, neler demezdi ki! Sülaleye, parti teşkilatina, hatta memlekete, rezil ederdi belki de. Televizyonlara haber de olabilirdim. Gazeteler şöyle başlık atardi: “ .....”

  Evet bu cümleyi saklı tutuyorum. Okunması sizi bekleyen bir roman. Akıcı ve yer yer hüzünlü bir roman.
  Eline ve kalemine sağlık Zehni Hoca. Selam ve saygılarımla...

Dogan Cetinkaya şu an ki hal ve ruh halini anlatan; yeni kuşağın eski kuşakla ( ya da eski kafa) ile mücadelesini ve bu mücadele sonucu gerçegi bulma eğilimi... kendi aydın düşüncesinin nasıl somut gerçeklere ulaştığını ve gerçeğin insan benliğinde (kafasında) saklı olduğunu keşfetmesi ve bunu isteyerek yapması.... teşşekkürler Zihni Örer

Turkan Savcıgil Bunca siyasi çalkantıda ve seçerek de olsa zorunlu baktığın onca kitap arasında, elinde de özlemle biriktirdiğin "okumak üzere sıraya koyduğun" kitaplar arasından çıkageldi "Çarıklı Aşıklar" Anadolu'nun en uçlarını harmalayan ve aşkın büyüsüyle birleştiren bir eser..
Siz hiç bu günlerde edebi bir romanın kültür programlarında konu edildiğini duydunuz mu? Duyulmuyor işte..
Öyle sorunlarla boğuşturuluyor insanlar Bir roman okumak lüks ve uç bir hale geldi.


Yasemin Celep:
 Zihni Örer olur da bir gün daha iyisini yaparsam eleştiririm, dolayısıyla kitabınızla ilgili düşüncelerim; Romanda çok güzel bir aşk var, ancak klasik bir son. Hitap ettiğiniz okuyucu kitlesini bilmiyorum ama bizim gibi orta yaşlılar için ergen bir aşkı okumak...
Kitabın verdiği dersler harika. Patron-işçi arasındaki adaletsiz bir ilişkinin din ile meşrulaştırılmasını sorgulayan, körü körüne âmin demeyen bir genç, azim ve dahası.
Türkçe öğretmenliği yapmış olsam da tespit ettiğim ufak tefek dil ve yazım yanlışlarını iki örnekle geçeyim; soyadı ve terkedilmek kelimelerinin ayrı yazılışı...
Kitapta hoşuma çok giden, ders niteliğinde olduğu, hayatın gerçeklerine işaret ettiği, kendimi de içinde bulduğum için birkaç defa okuduğum sözler oldu.
Dil akıcı, konu güzel, betimlemeler zengindi.
Kaleminize sağlık, devamını diliyoruz.

 • Pakize Pelin Özşahinli Çarıklı Aşıklar kitabınız harikaydı. Emeğinize sağlık. Yayınevi bu kitabınızı da kısa zamanda inceler ve okuyucularına kavuşur umarım.
  1
 • Zihni Örer Çarıklı Aşıklar ve "Aşk Sanığı" kitaplarımızın Ön Söz Yazarı Pakize Pelin Özşahinli'ye sonsuz teşekkürler. Kırmızı Kedi Yayınevi duy sesimizi:) Evet, Pakize Hanım, bazı yazım hataları dışında güzel tepkiler alıyorum. O hataları bir sonraki baskıda gidereceğiz.
  1
  • Pakize Pelin Özşahinli İçerik öyle akıcıydı ki yazım hataları görülmüyordu. Bence okuyucu birazdan ne olacak diye düşünürken hata varsa da okurken otomatik olarak düzeltiyordu.
   1
  • Zihni Örer Siz de ön söz ile önemli değer kattınız ama.
   1
  • Pakize Pelin Özşahinli Çok teşekkürler. Edebiyata katkı sağlamaya çalışmak benim için güzel bir deneyim. Ama ben hukuk kitapları yazmaya devam.
 • Zihni Örer: Ne güzel yorumlar:) Güzel olan bir yazarın "ego"sunun okşanması değil,  romanın anlayarak okuması ve çıkarılması gereken mesaja hakim olunmasıdır... Kitap okumanın hiç cazibesinin olmadığı, hatta aydın olmanın sakıncalı sayıldığı bir toplumda, kitaplarımı sınır ötesine/ Avrupalara kadar özveriyle ulaştıran, sizlerle buluşturan o değerli dostlarıma çok teşekkürler ediyorum.

  Teşekkürler Sabri Yılmaz, Osman Durmuş ve Dogan Cetinkaya, Teşekkürler Türkan Savcıgil...
  veYasemin Çelep Hocam.

  Teşekkürler kültür elçileri Erol Yımaz, Cengiz Küçükçelik, Mehmet Bıçakçı ve Halil Doğan'a,
  ve
  teşekkürler kitaplara ilgi duyan, duymayan, teğet geçen ve sessizce okuyup kenara fırlatalara
  ve
  teşekkürler tenezzül etmeyerek, göz kenarıyla bakan ama görmezlikten gelen, eline geçse, sayfalarını mangal kömürünü tutuşturmakta kullanacağını tahmin ettiğim değerli dünyadaşlara,
  ve
  teşekkürler "amaan, dünya klasikleri dururken bunlara mı kladım" diyerek tepeden bakanlara....   ---------------------------------------------------------------------------------
  Bu internet sitesi hakkında

  zihniorer.blogspot.com

4 yorum:

merakettiysen dedi ki...

Blogunuzu yeni keşfettim ve hemen takibe aldım.Zamanınızı ayırmak isterseniz sizi de beklerim,sağlıcakla kalın.

https://dizifilmkitaptavsiye.blogspot.com/

zihni örer dedi ki...

Hoş geldiniz, teşekkürler. Memnuniyetle. Elbette merak ettim, eklerim ve izlerim blogunuzu.

merakettiysen dedi ki...

Merhaba.Oldukça kaliteli bir blogunuz var sizi takibe aldım.Zaman ayırmak isterseniz sizi de yeni açtığım blogumu takip etmeye davet ediyorum.Sağlıcakla Kalın.

https://hepfragmanizle.blogspot.com/

zihni örer dedi ki...

Blogunuzda takip butonu bulamadım, yan sütuna ekledim. Teşekkürler