18.5.11

Sansür kokusu

antisansür
Bizler ne hayal aleminde yaşıyoruz, ne de insanları olduklarından daha iyi hayal ediyoruz, onları oldukları gibi görüyoruz. Bu nedenle insanların en iyisinin bile otoritenin uygulamalarıyla özde kötü kılındığını ileri sürüyoruz. İnsanın insanı yönetmesinden bu nedenle nefret ediyoruz. demiş Pyotr Alexeyevich Kropotkin /Sevgili siyasalbilimci Ayşegül yazmış.

Sansür, ahlakı tıraş etmeye kalkışırken, özgürlüğün derisini yüzen resmi bir eylemdir.
Sansürün soğuk yüzü ürkütür de ondan izocamlı kılıflarla işleme konulur.  
Biber gazı ve jopun erişemediği iletişim kanallarının “erişim”lerine erişilerek Ortadoğu rüzgarının kum fırtınasına karşı koymayı düşünüyor olabilirler.. ama kulağımıza “ahlak kurtarma ayarı” olarak gelmesi matris şifrelemesini akla getiriyor.
 Pazarlama taktiğinin şifresi de kopya ihtimalini güçlendiriyor. Osmanlı torunları olduğumuza göre, genetik kalıtım kaçınılmaz olmalı. Matbaayı 200 yıl ülkeye sokmamanın gen intikali... Basılmamış kitapları toplatacağına matbaayı yasaklamak daha kestirmeydi ama, kör olası internet icat oldu mertlik bozuldu. Ne kötü rastlantı!

Sansürlerin karakteri gizlilik ve sinsilikle eşdeğerdir her zaman. Korumacı gösterilir, altından muhalifsavarlık çıkar.

Bekarlık günlerimizde, birkaç arkadaş ile erotik bir film oynatan sinemaya gitmiştik. Sık tartıştığımız, bize ahlak dersi veren, milliyetçi-mukaddesatçı bir arkadaşımızı o sinema salonunda görünce ve o da bizi görünce, deplasmanda seyircisiz oynayan bir futbol takımı psikozuna kapılıverdi. “Hayrola bu filmde ne işin var senin” diyerek bir gol atma hamlesinde bulundum. Arkadaşımın mahcubiyeti yüzünün renginden okunuyordu. Cevabı da bir o kadar kırmızıydı:
-“Hani siz materyalistlerin savunduğunuz bir teziniz var ya,
e-e-ee?
-Görmediğinize inanmazsınız ya, bu teze dayanarak, erotik filmlerin ahlaksızlığını yerinde eleştirmek için bakıyorum” diyerek, espriye kontratak yapmıştı.

Ahlak bozan web sitelerini tespit edenlerin ahlakı nolacak? Onlara iş başındayken radyasyon elbisesi mi giydiriliyor?

Toplum aile, kadın ve hatta çocukların güvenliği elbette çok önemli. Dert bu ise gerçekten, daha akılcı birçok yolu olmalı. Öncelikle “internette güvenlik” konusu tartışmaya açılmalı. Yanında bir adet de organ mafyasının sempatik yüzünden söz edilmeli. Hatta biraz da 9 yaşındaki kız çocuklara nikahı mübah görme inancından….

Belediyeler ve milli eğitim müdürlükleri, her hafta sonlarında öğrenci velilerine bu konuda konferans düzenleyebilir.
Milli eğitim Bakanlığı, dergi-broşür hazırlayarak, öğrencilere dağıtır ve bu bilgilerin aileler tarafından öğrenilmesi sağlanabilir. Televizyon kanalları yarım saat bu konuya ayrılabilir.
Dumansız hava sahası reklamından daha öte, bilgisayarda internet kullanımı ve çocukları izlemenin teknik yöntemleri öğretilebilir……..

İnsanı en iyi kanun değil, bilgi-bilinç ve olanaklar korur.

Sansür ve sansar kandaşlığı

sansar

Sansar ile sansür sözcük harfleri bakımından olduğu gibi, karakteristik olarak da birbiriyle alabildiğine bütünleşen özelliğe sahip. Sansarlar da sansürler gibi gündüzleri uyuyup geceleri avlanırlar.
Sansarlar özellikle insanların uyudukları saatlerde, gizlice tavuk kümesine dalarlar. Çünkü tavuk, yumurta, kuş sansarların, temel besinleridir. Tavuk-yumurta Burhan Kuzu’ya atılan yumurtaları akla getirir. Öğrenciler nerden bulurlar bu kadar yumurtayı:)
Sansarlar, beslenebilmek için yumurtanın kaynağını kurutmak gibi bir kemirgenliğe sahip ise, sansürcülere atılacak yumurtaların da sansarlarca sansürlenmesi tam isabet.

Sansarların çiftleşme dönemleri Haziran- Ağustos ayları arasında olup, internet sansürünün de 22 Ağustosta yürürlüğe girecek olması Ömer Çelakıllı’ca rastlantılardan biridir. Sansarlar, Mart- nisan arasında 2 ile 4 (2+4=6) yavru yaparlar. 5651 nolu kanunun /6. ispiyon maddesi buna işaret eder.
Ayrıca Sansar’ın pis koktuğu söylenir. Terleyip de uzun süre yıkanmayanlar için “sansar gibi kokuyorsun” denir halk arasında. Sansürün de hangi noktada kokacağını, hangi konuların ahlaksızlık kabul edileceğini kimse önceden kestiremez. Bu yüzden “ya hep ya hiç” metoduyla teslim olmak, internet kullanımından ve vitrinlerdeki kitaplardan uzak durmak en garantili yol olmalı!

Sen öyle San-sür-sen de gitmez bir adım ileri.

8 yorum:

alizafersapci dedi ki...

Güzel paylaşımlar için teşekkürler

ayşegül dedi ki...

Selam yoldas.Sansur konusunu cok ama cok guzel genis ele almissin.isvecte kadinlarin gittikleri sex showlar ve filmler var.sadece kadinlar/feministler girebiliyor.Senin gelenekci yobaz arkadasini buraya gonder gosterecegim neler var neler:D bizim gruba para karsiligi erkek striptizi yapabilir mi:p

Nedir Sansur? kisilerin dogdugu topraklara,cocuklarina,anilarina,hayallerinin ve ozlemlerinin toplaminin bir yaptirim gucu tarafindan korunmasi midir?ya da annemizin dizinin dibinde buyuk zaferlerin,kuslarin civildisini dinlerken orgazm olmaktan korkan,onu tabulastirip gunah zevkinin beynimizden operasyonla alinip,cennete gitmek icin hic hatirlanmamasinin saglanmasi midir?Sansur,asiri milliyetcilerin adi ve alcakca sıgindigi, dusmekte olan-son kaledir.Dunya halklarin kadinlari- yillardir aci,goz yasi ve kederi anlatmaktadir.Emekciler yorgundur -o domuzlar gibi belden asagi dusuneye vakitleri yoktur.

Insanlarin okumasini,dusunmesini,
eylemlerini,pc,sini sansurleyemezsiniz-sansurlemek en buyuk insanlik ayibidir yoldas.

Kucak dolusu sevgiler gonderdim,
opuldunuz ;-))

zihni dedi ki...

Alizafer,
teşekkür bizden sevgili Dost.

zihni dedi ki...

Yodaş, yüzünü ya da izini gören cennetlik:)

arkadaşımı gönderemem üzgünüm:) O cennetteki hurilere hazırlıyordur kendini büyük ihtimalle:))

Evet, dediklerine aynen katılıyorum. ahlak dayatması egoistliğin,güvensiz ortam ise yağmacılığın kol gezdiği ideolojilerin ürünü.
aslında iki sonuç da aynı kapıdan çıkar da...
Sansür, "başkalarının doğrusu benim doğrumu çürütebilir" kaygısından başka bir şey de değil.
Kadın haklarını feminisler kadar derin hissetmem çok zor tabi ki. ama itiraf ediyorum ve tüm dünya erkekleri adına sizden özür diliyorum, sevgili yoldaşım:)

Eleştirel Günlük dedi ki...

Sansür, ahlakı tıraş etmeye kalkışırken, özgürlüğün derisini yüzen resmi bir eylemdir.

Guzel bir yazi olmus ellerine yuregine beynine saglik...

zihni dedi ki...

Eleştirel,
teşekkürler sevgili Dost:)

Adsız dedi ki...

cok sey ogrendim

zihni dedi ki...

bir de adını yazmayı öğrenseydin:)

not:sayın adsız'lar, buraya "adsız" olarak yazılan yorumlar blog ayarlarından dolayı "spam" olarak tutulduğundan, bu sayfaya düşmüyor. hatırınız için taşıdım. herhangibir ad yazarak da yorum bırakabilirsiniz.
teşekkürler